Oliwia ma lat 16, miesięcy 03 i dni 2
Paula ma lat 12, miesięcy 09 i dni 21
Milena ma lat 6, miesięcy 10 i dni 5
Nikodem ma lat 5, miesięcy 06 i dni 10
Robert ma lat 5, miesięcy 02 i dni 9
r.
Technologia Tłumacz
Dziwne przepisy drogowe

Najdziwniejsze przepisy drogowe w Polsce

W Kodeks DrogowyKodeksie Drogowym znajduje się sporo dziwnych, często dość absurdalnych przepisów, o których kierowcy mogą nie pamiętać. Niektóre z nich nie są doprecyzowane lub brzmią dość nielogicznie, warto się do nich stosować, chociażby po to, by nie dostać mandatu i uniknąć związanego z nim stresu.
Kilka wybranych opisano poniżej:
  1. rozwiń Mandat za nietrzymanie obu rąk na kierownicy 🙌Choć wydaje się to trudne do uwierzenia, za nietrzymanie obu rąk na kierownicy kierujący pojazdem może otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł. Dotyczy to sytuacji, gdy kierowca jest w trakcie kontroli policyjnej. Zapis ten ma z założenia ułatwić pracę funkcjonariuszom i usprawnić proces kontroli. Kierowcy grozi mandat w przypadku, gdy nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza, np. proszących kierującego o pozostanie w samochodzie lub trzymanie obu rąk na kierownicy. Przepis ten obowiązuje od 7 listopada 2019 roku. Na pozór może się on wydawać absurdalny, jednak w praktyce jest to typowy środek prewencyjny w celu zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonariuszom, gdyż nie wiedzą oni, co kierowca może trzymać w samochodzie, nie widząc jego rąk (mowa tu oczywiście o skrajnych przypadkach).
  2. rozwiń Możliwość postoju funkcjonariuszy w trakcie prowadzenia kontroli w miejscach niedozwolonych bez konieczności włączania sygnałów świetlnych w radiowozie 🚔Dotychczas funkcjonariusze sprawdzający np. prędkość, podczas parkowania w miejscach do tego nieprzeznaczonych, mieli obowiązek włączyć sygnały świetlne w radiowozie. Od końcówki 2019 roku już nie muszą tego robić. Zgodnie z zapisami kodeksu drogowego dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, jeżeli jest to niezbędne dla prowadzenia działań kontrolnych. Należy zaznaczyć, że zasady te obowiązują nie tylko w przypadku radiowozów oznakowanych, ale także tych nieoznakowanych. Do kontroli może zatem dochodzić w najmniej spodziewanych miejscach, zaś funkcjonariusz „wyskakiwać” z przysłowiowego krzaka. Jest to dość kontrowersyjny zapis, zaś nagłe zobaczenie nieoznakowanego radiowozu może w skrajnych przypadkach wręcz wytrącić kierowcę z koncentracji na drodze. Z pewnością poprawi to statystyki policyjne – w końcu cel uświęca środki.
  3. rozwiń Utrata prawa jazdy za poruszanie się pojazdem mechanicznym po wodzie 🛥 🚤Z pozoru ląd i woda nie mają ze sobą nic wspólnego, a już na pewno nie w kwestii ustawodawczej. Nic bardziej mylnego. Według przepisów kierując pojazdem mechanicznym po wodzie (a więc z silnikiem spalinowym), np. pontonem, łodzią, motorówką lub skuterem wodnym, można dostać mandat lub nawet stracić prawo jazdy. Prawko można utracić wtedy, gdy zostanie się przyłapanym za pływanie po alkoholu, a więc tak samo jak w przypadku samochodów, motocykli i innych pojazdów na kołach. Zapis ten jest o tyle dziwny, że poruszając się po wodzie nie musimy mieć prawa jazdy kategorii B, lecz specjalne uprawnienia do kierowania pojazdami wodnymi z silnikiem spalinowym.
  4. rozwiń Skrzyżowanie drogi publicznej z drogą wewnętrzną nie jest skrzyżowaniem.Załóżmy, że jedziemy w mieście 50 km/h, po czym mijamy znak ograniczenia prędkości do 30 km/h, więc odpowiednio zwalniamy. Następnie mijamy skrzyżowanie z drogą wewnętrzną i powracamy do prędkości 50 km/h, gdyż – jak powszechnie wiadomo – skrzyżowanie odwołuje ograniczenie prędkości, po czym zatrzymuje nas policjant i dostajemy mandat za przekroczenie prędkości o 20 km/h. Taki scenariusz jest możliwy, choć wielu kierowców może nie być tego świadomych. W myśl przepisów bowiem skrzyżowanie drogi publicznej z drogą wewnętrzną nie jest skrzyżowaniem, więc odwoływanie zakazu nie działa. Na domiar złego znaki D-46 („Droga wewnętrzna”) są gorzej widoczne niż oznakowanie pionowe drogi, stąd też łatwo się pomylić. Dotyczy to nie tylko prędkości, ale też odwoływania innych zakazów, np. parkowania lub postoju. Należy zatem mieć się na baczności i uważać, z czym krzyżuje się droga publiczna.
  5. rozwiń Minimalna zalecana prędkość na autostradzie.Wielu kierowców uważa, że minimalną dopuszczalną prędkością na autostradzie jest 40 km/h. Tak jednak nie jest. Poruszając ten temat należy rozpocząć od definicji autostrady. Jest ona zawarta w Kodeksie drogowym (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o Ruchu Drogowym). Już w art. 2 ustawodawca wyjaśnia poszczególne rodzaje dróg. Według zawartej w przepisach prawa definicji, autostrada to droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego. Jest drogą przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych – z wyłączeniem czterokołowca – które mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, także w razie ciągnięcia przyczep. Z tej definicji wynika zatem, że po autostradzie nie można poruszać się np. rowerem. Słowem kluczowym w definicji jest jednak wyraz „mogą”, który jasno sugeruje, że jest to tylko zalecana, a nie wymagana minimalna prędkość. Pojazd poruszający się po autostradzie musi mieć więc możliwość rozwinięcia co najmniej 40 km/h, co nie znaczy, że nie można się poruszać z mniejszą prędkością. Eliminuje to takie pojazdy jak elektryczna hulajnoga, elektryczny wózek inwalidzki czy inne pojazdy niezdolne do rozwijania 40 km/h. Art. 19 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym wskazuje jasno, że kierujący pojazdem musi jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem – z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch. W ustawie drugiej mamy natomiast wskazówkę, że kierowca powinien jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierowcom. Choć nie jest to zbyt precyzyjne, w praktyce się sprawdza, choć też nie zawsze. Warto pamiętać, że w Polsce można się poruszać na autostradach maksymalnie 140 km/h, o ile znaki nie stanowią inaczej. Jeśli natomiast mamy mało paliwa lub ograniczony zasięg w przypadku poruszania się pojazdem elektrycznym, powinniśmy o tym uprzedzić innych kierowców, np. poprzez zasygnalizowanie kierunkowskazem, by nas wyprzedzili.
  6. rozwiń Obowiązek noszenia przez pieszych elementów odblaskowych 🦺 poza terenem zabudowanymChoć brzmi to logicznie, zagłębienie się w ten przepis obnaża jego nieścisłości. Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po chodniku. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Problem w tym, że ustawodawca nie określił rodzaju koniecznego do zastosowania odblasku. Może to być zatem zarówno kamizelka, jak i opaska, a nawet mały breloczek. Nie określono również dokładnego miejsca umieszczenia odblasku. Załóżmy zatem, że pieszy ma niewielki odblask od strony pobocza, co znacznie zmniejsza szanse na zauważenie go przez kierowcę niż w przypadku, jak miałby odblask przed i za sobą lub od strony drogi.
  7. rozwiń Mandat lub utrata prawa jazdy za jazdę w soczewkach kontaktowych 🕶Brzmi to absurdalnie, ale tak jest. Jeśli kierowca prowadzi pojazd w soczewkach, zaś z treści prawa jazdy wynika, że powinien on korzystać z okularów, grozi mu 500 zł, a nawet utrata prawa jazdy. Policjant może bowiem zatrzymać kierowcy ze znaczną wadą wzroku prawo jazdy tylko dlatego, że ma on soczewki kontaktowe zamiast okularów. O tym, jakie są ograniczenia w prawie jazdy, świadczą kody liczbowe na tylnej części dokumentu. W przypadku wad wzroku będą to kody: 01.01 - okulary, 01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e), 01.03 - szkła ochronne, 01.04 - szkło matowe, 01.05 - przepaska na oko, 01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe. Uważamy, że w przypadku okularów i soczewek kontaktowych nie powinno być takich rozgraniczeń, gdyż jest to faktycznie dość niezrozumiałe, zważywszy na to, że wiele osób dopiero po czasie „przekonuje się” do soczewek.
  8. rozwiń Zakaz postoju dłużej niż minutę z odpalonym silnikiem.Jest to dosyć częsta praktyka wśród kierowców, zwłaszcza zimą. Wtedy bowiem odpalają oni samochód, by nagrzać kabinę i w tym czasie skrobią szyby i odśnieżają nadwozie. Wielu z nich może nie wiedzieć, że łamią wówczas artykuł 60. ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zabrania on kierującemu m.in. oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu, używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem oraz pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym (nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze).Za oddalenie się od pojazdu z uruchomionym silnikiem grozi mandat. Z kolei używanie samochodu w sposób powodujący uciążliwości oznacza mandat w kwocie do 300 zł, zaś pozostawienie pracującego silnika w czasie postoju na obszarze zabudowanym grozi karą w wysokości 100 zł. Z drugiej zaś strony jazda zaśnieżonym autem grozi mandatem do 500 zł. Z jednej strony zatem przepis ten ma sens, z drugiej w warunkach zimowych powinien być dopuszczalny nieco dłuższy postój, aby faktycznie nagrzać kabinę.
  9. rozwiń Zakaz parkowania po lewej stronie jezdni.Zapis ten może dziwić, gdyż parkowanie po lewej stronie jezdni jest powszechną praktyką, zwłaszcza w miastach. Zgodnie z artykułem 49. ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zabrania się zatrzymywania pojazdu na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym natężeniu ruchu. Oznacza to zatem, że parkowanie na jezdni dwukierunkowej przy lewej krawędzi jest dozwolone tylko na jezdni o małym natężeniu ruchu. Problem w tym, że ustawodawca nie określił dokładnie, co oznacza pojęcie „małego natężenia ruchu”. Oczywiście dotyczy to terenu zabudowanego, gdyż poza obszarem zabudowanym można parkować jedynie poza jezdnią.
    Pojęcie „małego natężenia ruchu” budzi sporo wątpliwości, bowiem w miastach jest wiele dróg, które w zależności od pory dnia mają mocno zróżnicowane natężenie ruchu. Poza tym parkując po lewej stronie jezdni należy się upewnić, czy nie obowiązuje tam zakaz zatrzymywania się lub postoju, gdyż wykonując taki manewr łatwo dany znak przeoczyć. Grozi za to mandat, a jeśli zaparkowany pojazd zagraża bezpieczeństwu lub utrudnia ruch, może zostać odholowany. Uważamy, że ustawodawca powinien doprecyzować pojęcie „małego natężenia ruchu”, aby ten przepis miał rzeczywiście sens.
  10. rozwiń Maksymalnie 40 km/h motocyklem 🏍 z dzieckiem.Przepisy dotyczące ograniczeń prędkości również bywają dość zagmatwane i dziwne. Wspominaliśmy o minimalnej prędkości na autostradzie. Teraz pójdziemy w drugą stronę i powiemy o maksymalnej prędkości, z jaką może poruszać się motocyklista przewożący dziecko w wieku do siedmiu lat. Otóż bez względu na rodzaj drogi, także poza terenem zabudowanym, nie może jechać szybciej niż 40 km/h. Z jednej strony to dobrze, gdyż liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka, z drugiej zaś jadąc autostradą i drogą ekspresową z taką prędkością niekoniecznie jest to bezpieczne. Art. 20 pkt 6 ppkt 3 mówi o tym, że nie ma ograniczenia wieku dla pasażera motocykla, a jedynym ograniczeniem jest jazda z prędkością do 40 km/h, gdy pasażer nie ukończył 7 lat. Ten sam przepis dotyczy przewożenia dziecka w motocyklu z przyczepą, czterokołowcu i na motorowerze.
Powyższe przepisy podparte są artykułem z: motofakty.plDziwne przepisy drogowe autor: Paweł Bartocha

Dodano: 06 lutego 2022 r.

🗓 Kalendarz
Gdańsk-wizualizacja
🚛 Ciężarówki-tablice
🚘 Swiatła-jakie i kiedy
Żółta wstążka u psa
Ile 🛤 przejedziesz
Seniorzy na drodze
Pomóż mi 🆘
📖 Mapa strony Starsze posty
Moje Miasto Gdańsk-wizualizacja
Zdjęcie Gdańszczan
Przeróbka
Nowy Port
Pradzieje Gdańska
Paweł Adamowicz
Góra Gradowa
Dolne Miasto
Polskie Aparaty fotograficzne
Gdańskie legendy
Muzeum bursztynu
Nazwa miasta Gdańsk
Szpital Tomokomputer
Przewodniczka -Inka Niemczewska
Zużyty elektrosprzęt
Aleksandra Dulkiewicz
Autonomiczny pojazd
Ważne Nieznany numer
Ważny Numer
Prywatność w sieci📱
Kryzys-Poradnik
Ukraińskie Media🇺🇦
Gdańsk pomaga 🇺🇦
🦺 Odblaski
Szybko, ale bezpiecznie
Dziecko w rozgrzanym aucie
Tonące dziecko
Ratownik wodny
Pomóż mi 🆘
Wyprzedzanie z prawej
Wybrane przepisy 🚘 Swiatła-jakie i kiedy
Przepisy dla pieszych
Nowe fotoradary
Taryfikator mandatów
Mandat dla rowerzysty
Karta Pojazdu
Wyprzedzanie z prawej
Kolizja oświadczenie
Odcinkowy pomiar prędkości 2023
Odcinkowy pomiar prędkości 2022
Straż Miejska👮
Dziwne przepisy 🛣
Ceny mandatów 2022
Szybko, ale bezpiecznie
e-toll
Hulajnoga elektryczna
Pierwszeństwo pieszych
Prawo jazdy -wymiana
Potrącone zwierze
Ciężarówka na drodze
Inne 🚛 Ciężarówki-tablice
🚗🔋 w korku
P i K Konopka -Ślub
Krzysztof 50-e Urodziny
Irena pożegnanie
Darzlubie: Piknik rodzinny
Seniorzy na drodze
Samochód elektryczny
Poznaj Gniezno
Żółta wstążka u psa
Sopot - Historia miasta
Ile 🛤 przejedziesz
Krystyna pożegnanie
Wyszukaj grób 🪦
Irena Jarocka, pomnik
Prof. Jan Filipkowski
Też możesz zostać bohaterem
Uścisk życia
Róża kozakowska
Dobre zdjęcia smarfonem
Kamienica Szlachecka -Mural
Sobiesław Zasada -rekord świata
Covid 19 -szczepienie
Łyzwiarstwo Synchroniczne Łyzwiarstwo Synchroniczne
Mistrzostwa Świata 2022 Seniorów
4th Hevelius Cup 2020.
Puchar Lumiere 2020.
Mistrzostwa Świata Juniorów.
Mistrzostwa Polski 2019r.
Zawody Budapest Cup 2019.
3rd Hevelius Cup 2019.
3rd Hevelius Cup 2019.
Mistrzostwa Polski w Łodzi.
Dolne Miasto Retro Retro 2018r.
Retro 2017r.
Wróć do startowej
Mapa strony:Strona główna Starsze posty
Moje Miasto Gdańsk-wizualizacja-Zdjęcie Gdańszczan-Przeróbka-Nowy Port-Pradzieje Gdańska-Paweł Adamowicz ✝-Góra Gradowa-Dolne Miasto-Polskie Aparaty fotograficzne-Gdańskie legendy-Muzeum bursztynu-Nazwa miasta Gdańsk-Szpital Tomokomputer-Przewodniczka -Inka Niemczewska-Zużyty elektrosprzęt-Aleksandra Dulkiewicz-Autonomiczny pojazd
Ważne Nieznany numer ☎-Ważny Numer-Prywatność w sieci📱-Kryzys-Poradnik-Ukraińskie Media🇺🇦-Gdańsk pomaga 🇺🇦-🦺 Odblaski -Szybko, ale bezpiecznie-Dziecko w rozgrzanym aucie-Tonące dziecko-Ratownik wodny-Pomóż mi 🆘
Wybrane przepisy drogowe 🚘 Swiatła-jakie i kiedy-Przepisy dla pieszych-Nowe fotoradary-Taryfikator mandatów -Mandat dla rowerzysty -Karta Pojazdu -Wyprzedzanie z prawej -Kolizja oświadczenie -Odcinkowy pomiar prędkości 2023-Odcinkowy pomiar prędkości 2022-Straż Miejska👮-Dziwne przepisy 🛣- Ceny mandatów 2022-Szybko, ale bezpiecznie-e-toll-Hulajnoga elektryczna-Pierwszeństwo pieszych-Prawo jazdy -wymiana-Potrącone zwierze-Ciężarówka na drodze-Wyprzedzanie z prawej
Inne 🚛 Ciężarówki-tablice-🚗🔋 w korku-P i K Konopka -Ślub-Krzysztof 50-e Urodziny-Irena pożegnanie-Darzlubie: Piknik rodzinny-Seniorzy na drodze-Samochód elektryczny-Poznaj Gniezno-Żółta wstążka u psa-Sopot - Historia miasta-Ile 🛤 przejedziesz-Krystyna pożegnanie✝-Wyszukaj grób 🪦-Irena Jarocka, pomnik-Prof. Jan Filipkowski-Też możesz zostać bohaterem-Uścisk życia-Róża kozakowska-Dobre zdjęcia smarfonem-Kamienica Szlachecka -Mural-Sobiesław Zasada -rekord świata-Covid 19 -szczepienie
Łyzwiarstwo Synchroniczne Łyzwiarstwo Synchroniczne-Mistrzostwa Świata 2022 Seniorów-4th Hevelius Cup 2020.-Puchar Lumiere 2020.-Mistrzostwa Świata Juniorów.-Mistrzostwa Polski 2019r.-Zawody Budapest Cup 2019.--3rd Hevelius Cup 2019.-3rd Hevelius Cup 2019.-Mistrzostwa Polski w Łodzi.
Dolne Miasto Retro. -
ℳ@ℜⅇK © 2004-2024. Stronę aktualizowano: 14.04.2024 09:25 Twój adres IP to: 3.141.31.209