Pamiętamy o swoich prawach, notorycznie zapominamy o obowiązkach.Od 1 czerwca 2021 r. Nowelizacji uległy przepisy dotyczące pierwszeństwa dla pieszych nie tylko znajdujących, ale również dla tych, którzy zbliżają się do przejścia dla pieszych, (nie dotyczy tramwajów) dotychczas należało ustąpić pieszym znajdującym się na pasach.
Zmieniły się również Obowiązki pieszego.
Pieszy przed wejściem na jezdnię lub torowisko ma:
Zakaz używania telefonu komórkowego, słuchawek i innych podobnych urządzeń.
Niebezpiezpieczeństwo, konsekwencje:
Wielu z nas ma wyjątkową zdolność do przyswajania sobie i pamiętania o prawach, nie przejmując się obowiązkami. Tego ustawodawca nie wziął pod uwagę, ignororując to powiększył ryzyko zagrożenia zdrowia i życia uczestników ruchu pieszego i samochodowego na drodze i przejściach dla pieszych. Po wejściu w życie tych przepisów wielu pieszych będzie wkraczać na jezdnię (przejście dla pieszych) bez upewnienia się, czy jest to bezpieczne „bo mam takie prawo -powiedzą.
Pieszy przed wejściem na jezdnię lub torowisko ma:
Zakaz używania telefonu komórkowego, słuchawek i innych podobnych urządzeń.
Pytania nasuwają się same: Telefon: Ile osób przestaje rozmawiać przy wejściu na „zebrę”? Słuchawki: kto je zdejmuje przed przejściem? Rower: kto przeprowadza rower przez przejście dla pieszych? -większość przejeżdża. Czy to się zmieni? -wątpię.
Jak przeżyć -porada:
Przed wejściem na jezdnię, przejście dla pieszych, pomyślmy o tym, że samochód osobowy waży 1,5 t. lub więcej. Ciężarówka może ważyć nawet 40 ton.
Aby zatrzymać taką masę potrzeba wiele miejsca.
PAMIĘTAJ!
Włączaj zawsze instynkt samozachowawczy, uważaj... -W konfrontacji z samochodem jesteś zawsze na przegranej.
Nie wchodź na jezdnię przed upewnieniem się, że jest bezpiecznie, że samochody sie zatrzymają, że jesteś widoczny... Uwaga ta dotyczy bezpieczeństwa i zwiększenia szans na przeżycie. Możesz nie zgodzić z powyższą opinią.
Zanim wylejesz hejt, zastanów się, który ból jest większy: wózek inwalidzki, śmierć... Czy kalectwo -tylko dlatego, że: mam takie prawo.
Polecamy film edukacyjny, który pokazuje jak się zachować, aby zwiększyć swoje szanse.
Inne zmiany
Koniec jazdy na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.
Dopuszczalna prędkość
w obszarze zabudowanym: Obniża się do 50 km/h bez względu na porę doby.